2018 Demo Ocean Race: Race Results

Race 1 Jul 9 (Final)

Division A Start A at 11:15:00 Status:Fin Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Green Buffalo Jim Quanci Richmond Yacht ClubCal 4063385381107/22 18:21:12 [2]13d 07:06:1210d 16:08:11
"Fastest Family Afloat" Prize
Bombora Rebecca Hinden Encinal Yacht ClubExpress 27632380492207/22 23:17:13 [2]13d 12:02:1310d 20:31:56
Eliana Warren Holybee Morgan 382655774863307/23 18:30:0414d 07:15:0411d 01:44:34
Highlander Bob Horton TYCCal 4063345904407/23 10:01:1513d 22:46:1511d 04:42:45
Pau Maui Vodka Start 1 at 11:25:00 Status:Fin Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Loose Cannon Andy Goodman Richmond Yacht ClubExpress 27622341107/22 2:36:3912d 15:11:3910d 07:55:38
First Carl Schumacher Design; Express 27 Award; Best PHRF Performance Trophy
Motorcycle Irene Zachery Anderson Richmond Yacht CLubExpress 27617281372207/22 6:34:1012d 19:09:1010d 13:19:19
Team Award (RYC) with Rufless & Wolfpack
Alternate Reality Darrel Jensen Sloop TavernExpress 27632180793307/22 22:35:21 [2]13d 11:10:2110d 19:50:14
Fired Up! John Morrison Tahoe Yacht ClubExpress 27622144407/22 18:41:50 [2]13d 07:16:5010d 21:04:52
Best First Passage
Yeti Adam Mazurkiewicz Singlehanded Sailing Society, Richmond Yacht ClubExpress 27617385507/22 18:14:12 [3]13d 06:49:1210d 22:56:40
The Pork Chop Express Chris Jordan SSSExpress 276321156607/23 8:42:0813d 21:17:0811d 03:58:06
Mount Gay Rum Start 2 at 11:35:00 Status:Fin Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Wolfpack Melinda Erkelens RYCMORC57530011107/21 6:44:4511d 19:09:4510d 11:42:00
Latitude 38 Performance Award
Bacon Berger Mike Bacon Kaneohe Yacht ClubAntrim 27564USA 62207/21 3:58:1511d 16:23:1510d 14:24:57
First Hawaiian Boat
Foamy Lester Robertson Lake Tahoe Windjammers /Richmond YCMoore 246441293307/23 3:33:57 [2]13d 15:58:5710d 18:30:30
Moore 24 Perpetual trophy
Zipper Alexia Fischer Washington Yacht Club, PCYCSanta Cruz 27625578784407/22 22:41:2013d 11:06:2010d 22:51:56
Abstract Douglas Pihlaja CYC PortlandJ1055954595507/22 16:39:12 [2]13d 05:04:1211d 07:46:27
A Fond Le Girafon Charles Devanneaux California Yacht Club Beneteau F3505FRA-36007/20 15:59:5611d 04:24:5611d 10:07:35
Experimental Rating - Scored Separately; First Foiling Boat; Passage Yachts Award for Best Beneteau 24-hour run
Jamani Sean Mulvihill San Francisco Yacht ClubJ120543528797607/22 16:30:47 [2]13d 04:55:4712d 11:27:40
dnc (7): Whistler V (CAN 54389)
Cruising Start F at 11:45:00 Status:Fin Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Anais Matt Solhjem Hanse 50515051107/21 19:52:5812d 08:07:5812d 08:07:58
OutreMer Emmanuel SAUQUET Presidio Yacht Club, Pacific Cup Yacht ClubHanse 5051610192207/22 7:59:0812d 20:14:0812d 20:14:08
Bear Boat Paul Koenig Pacific Cup Yacht ClubJeann. Sun Odyssey 40.31384033307/22 15:48:0613d 04:03:0613d 04:03:06
Gusto Holm Albrecht CYC-SeattleSwan 4411441194407/23 10:38:5613d 22:53:5613d 22:53:56
La Bonne Vie Matt Sundermier OCSC -BerkeleyWauquiez Pretorien 351970625507/23 13:41:0414d 01:56:0414d 01:56:04
Wavelength Bill Schwartz Berkeley Yacht ClubBeneteau 46173096607/23 21:41:4614d 09:56:4614d 09:56:46
Blue Moon Russ Johnson Zephyr Yacht ClubJeanneau 52.21607167707/23 22:34:4114d 10:49:4114d 10:49:41
Lyric (Comm Vessel) John Swain Pacific Cup Yacht ClubMason Ketch1381148807/23 23:52:5114d 12:07:5114d 12:07:51
Music Jeff Michaud Sierra Point Yacht ClubNordic 4413199907/24 23:46:1115d 12:01:1115d 12:01:11
Edge of Moonlight Keith James N/AIsland Packet 380128080101007/26 8:50:1016d 21:05:1016d 21:05:10
Knot Behaving James Peo Pacific Cup Yacht ClubJeanneau 3791123742111107/27 20:54:0018d 09:09:0018d 09:09:00
Surya andre hilden Sierra Point Yacht Clubcatamaran15121207/28 13:48:0019d 02:03:0019d 02:03:00
dnf (15): Cross 40 (888)
ret (15): Cetacea (C2H20)
Weems & Plath Division Start B at 13:05:00 Status:Fin Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Shearwater Karl Haflinger Corinthian Yacht Club TacomaJ35613402481107/24 23:11:0013d 10:06:0011d 03:29:16
Free Christian Doegl Inverness Yacht ClubNautor’s Swan 46569461172207/24 10:25:1312d 21:20:1311d 14:03:20
The Fugitive Benjamin Rummen Vancouver Rowing ClubFarr 1220592289773307/25 0:01:5313d 10:56:5311d 14:18:13
Alessandra Casey Smith Sugar DockGrand Soleil 50556USA 608754407/24 3:58:5512d 14:53:5511d 15:03:43
Imagine Wyatt Jones Berkeley Yacht ClubDavidson 44583772205507/24 23:40:0313d 10:35:0311d 18:33:20
Iguana Michael Eusebio Pacific Cup Yacht ClubBeneteau 411583610696607/25 16:58:0214d 03:53:0212d 09:42:31
Defiance Jack Tibbetts Schock 41576875917707/27 10:13:3915d 21:08:3914d 02:10:07
Angelique andy kurtz Pacific cup yacht clubColumbia 57569138807/27 18:59:0016d 05:54:0014d 14:28:19
ret (11): Venture (28641), Companera (6606)
Alaska Airlines Division Start C at 13:15:00 Status:Fin Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Zaff Phil Wampold Royal Victoria Yacht ClubJ92597562721107/24 16:54:1413d 03:39:1411d 05:35:51
Sweet Okole Dean Treadway Richmond Yacht ClubCustom Farr 36575290002207/24 6:06:4812d 16:51:4811d 06:59:23
Poke & Destroy Alex Simanis Cyc Seattle/Sloop Tavern YCEvelyn 32-2575690613307/24 8:48:1212d 19:33:1211d 09:22:51
Mirthmaker Kirk Denebeim & Robb Daer Pacific Cup YCArchambault 35584182504407/25 0:03:1513d 10:48:1511d 18:13:59
Aloha Kyle Vanderspek Mission Bay Yacht Club Hobie 33551135507/24 8:09:3112d 18:54:3111d 21:29:47
Dare Dare Nicolas Thiebaud Sun Fast 3200580USA396607/25 2:22:0813d 13:07:0811d 22:20:36
ret (8): Limitless (18513)
Pasha Hawaii Division Start D at 13:55:00 Status:Fin Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Rufless Rufus Sjoberg RYC Melges 320.971741107/23 11:07:4610d 21:12:4610d 13:22:35
Team Award (RYC) with Wolfpack & Motocycle Irene
J World's Hula Girl Wayne Zittel San Diego YC, San Francisco YCSanta Cruz 50 Mod1.034772852207/23 1:44:13 [2]10d 11:49:1310d 20:22:56
Zamazaan Greg Mullins StFYCFarr 520.993USA 38833307/23 14:25:4811d 00:30:4810d 22:54:42
Equipment violation (minor)
SIX BROTHERS Chris Kramer RYC, NYYC / AYCColumbia Carbon 320.943320064407/24 9:11:3511d 19:16:3511d 03:07:47
Starship Christian Berge -Santa Cruz 521.006381095507/23 21:13:0511d 07:18:0511d 08:55:45
J World's Cazan Paul Martson San Diego YC, St Francis YCDK 461.012610466607/24 0:59:2411d 11:04:2411d 14:22:27
Hokulani Tracy Rogers Pacific Cup Yacht ClubJ1200.905437707/25 22:11:5213d 08:16:5212d 01:51:16
"Best Prepared" award
BMW of San Rafael Start E at 14:45:00 Status:Prv Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Pyewacket Roy Disney Waikiki Yacht ClubAndrews 681.149USA 6781107/21 18:24:318d 03:39:319d 08:48:42
Bjorn Johnson Best ORR Performance Trophy; Latitude 38 Performance Award
Prospector Shelter Isl TrnsAtlant Prtnrs SIYC/RORC/STYC/NYYCMills 681.359606692207/20 20:45:297d 06:00:299d 20:28:37
Fastest Passage. Pacific Cup
Blue Michael Schoendorf South Shore Yacht ClubRiptide 411.111USA 17173307/22 13:22:108d 22:37:109d 22:26:32
Runaway Hector Velarde Andrews 701.251462694407/21 13:45:587d 23:00:589d 22:57:40
Westerly Stuart Dahlgren Royal Victoria Yacht Club Santa Cruz 70 1.158189975507/22 11:21:038d 20:36:0310d 06:11:30
Bill Lee "Wizard" Award
Rage David Raney Corinthian Yacht Club of PortlandWylie 70 (custom)1.188658306607/22 12:38:558d 21:53:5510d 14:06:42
Fleet Overall Start 1 at 11:16:00 Status:Fin Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Bombora Rebecca Hinden Encinal Yacht ClubExpress 2763238049119.523:17:13 [2]0:00:00
J World's Hula Girl Wayne Zittel San Diego YC, San Francisco YCSanta Cruz 50 Mod48577285119.51:44:13 [2]0:00:00
Alessandra Casey Smith Sugar DockGrand Soleil 50556USA 60875119.53:58:550:00:00
Angelique andy kurtz Pacific cup yacht clubColumbia 5756913119.518:59:000:00:00
Free Christian Doegl Inverness Yacht ClubNautor’s Swan 4656946117119.510:25:130:00:00
Poke & Destroy Alex Simanis Cyc Seattle/Sloop Tavern YCEvelyn 32-257569061119.58:48:120:00:00
Sweet Okole Dean Treadway Richmond Yacht ClubCustom Farr 3657529000119.56:06:480:00:00
Hokulani Tracy Rogers Pacific Cup Yacht ClubJ12054643119.522:11:520:00:00
"Best Prepared" award
J World's Cazan Paul Martson San Diego YC, St Francis YCDK 4651161046119.50:59:240:00:00
Rufless Rufus Sjoberg RYC Melges 32518174119.511:07:460:00:00
Team Award (RYC) with Wolfpack & Motocycle Irene
The Fugitive Benjamin Rummen Vancouver Rowing ClubFarr 122059228977119.50:01:530:00:00
SIX BROTHERS Chris Kramer RYC, NYYC / AYCColumbia Carbon 3252832006119.59:11:350:00:00
Starship Christian Berge -Santa Cruz 5248738109119.521:13:050:00:00
Prospector Shelter Isl TrnsAtlant Prtnrs SIYC/RORC/STYC/NYYCMills 6839760669119.520:45:290:00:00
Fastest Passage. Pacific Cup
Rage David Raney Corinthian Yacht Club of PortlandWylie 70 (custom)42165830119.512:38:550:00:00
Runaway Hector Velarde Andrews 7041646269119.513:45:580:00:00
Dare Dare Nicolas Thiebaud Sun Fast 3200580USA39119.52:22:080:00:00
Westerly Stuart Dahlgren Royal Victoria Yacht Club Santa Cruz 70 43318997119.511:21:030:00:00
Bill Lee "Wizard" Award
Eliana Warren Holybee Morgan 38265577486119.518:30:040:00:00
Zaff Phil Wampold Royal Victoria Yacht ClubJ9259756272119.516:54:140:00:00
Shearwater Karl Haflinger Corinthian Yacht Club TacomaJ3561340248119.523:11:000:00:00
Mirthmaker Kirk Denebeim & Robb Daer Pacific Cup YCArchambault 3558418250119.50:03:150:00:00
Green Buffalo Jim Quanci Richmond Yacht ClubCal 406338538119.518:21:12 [2]0:00:00
"Fastest Family Afloat" Prize
Highlander Bob Horton TYCCal 406334590119.510:01:150:00:00
Alternate Reality Darrel Jensen Sloop TavernExpress 2763218079119.522:35:21 [2]0:00:00
Loose Cannon Andy Goodman Richmond Yacht ClubExpress 2762234119.52:36:390:00:00
First Carl Schumacher Design; Express 27 Award; Best PHRF Performance Trophy
Motorcycle Irene Zachery Anderson Richmond Yacht CLubExpress 2761728137119.56:34:100:00:00
Team Award (RYC) with Rufless & Wolfpack
The Pork Chop Express Chris Jordan SSSExpress 27632115119.58:42:080:00:00
Yeti Adam Mazurkiewicz Singlehanded Sailing Society, Richmond Yacht ClubExpress 2761738119.518:14:12 [3]0:00:00
Abstract Douglas Pihlaja CYC PortlandJ105595459119.516:39:12 [2]0:00:00
Bacon Berger Mike Bacon Kaneohe Yacht ClubAntrim 27564USA 6119.53:58:150:00:00
First Hawaiian Boat
Foamy Lester Robertson Lake Tahoe Windjammers /Richmond YCMoore 24644129119.53:33:57 [2]0:00:00
Moore 24 Perpetual trophy
Jamani Sean Mulvihill San Francisco Yacht ClubJ12054352879119.516:30:47 [2]0:00:00
Wolfpack Melinda Erkelens RYCMORC5753001119.56:44:450:00:00
Latitude 38 Performance Award
Zipper Alexia Fischer Washington Yacht Club, PCYCSanta Cruz 2762557878119.522:41:200:00:00
Iguana Michael Eusebio Pacific Cup Yacht ClubBeneteau 41158361069119.516:58:020:00:00
Imagine Wyatt Jones Berkeley Yacht ClubDavidson 4458377220119.523:40:030:00:00
Fired Up! John Morrison Tahoe Yacht ClubExpress 2762214119.518:41:50 [2]0:00:00
Best First Passage
Zamazaan Greg Mullins StFYCFarr 52516USA 3883393914:25:480:15:00
Equipment violation (minor)
ret (43): Venture (28641), Companera (6606), Limitless (18513)
All PHRF Start 2 at 11:17:00 Status:Fin Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Bombora Rebecca Hinden Encinal Yacht ClubExpress 2763238049115.523:17:13 [2]0:00:00
Zipper Alexia Fischer Washington Yacht Club, PCYCSanta Cruz 2762557878115.522:41:200:00:00
Sweet Okole Dean Treadway Richmond Yacht ClubCustom Farr 3657529000115.56:06:480:00:00
Poke & Destroy Alex Simanis Cyc Seattle/Sloop Tavern YCEvelyn 32-257569061115.58:48:120:00:00
Free Christian Doegl Inverness Yacht ClubNautor’s Swan 4656946117115.510:25:130:00:00
Defiance Jack Tibbetts Schock 4157687591115.510:13:390:00:00
Angelique andy kurtz Pacific cup yacht clubColumbia 5756913115.518:59:000:00:00
Aloha Kyle Vanderspek Mission Bay Yacht Club Hobie 3355113115.58:09:310:00:00
Alessandra Casey Smith Sugar DockGrand Soleil 50556USA 60875115.53:58:550:00:00
Zaff Phil Wampold Royal Victoria Yacht ClubJ9259756272115.516:54:140:00:00
The Fugitive Benjamin Rummen Vancouver Rowing ClubFarr 122059228977115.50:01:530:00:00
Shearwater Karl Haflinger Corinthian Yacht Club TacomaJ3561340248115.523:11:000:00:00
Mirthmaker Kirk Denebeim & Robb Daer Pacific Cup YCArchambault 3558418250115.50:03:150:00:00
Imagine Wyatt Jones Berkeley Yacht ClubDavidson 4458377220115.523:40:030:00:00
Eliana Warren Holybee Morgan 38265577486115.518:30:040:00:00
Iguana Michael Eusebio Pacific Cup Yacht ClubBeneteau 41158361069115.516:58:020:00:00
Wolfpack Melinda Erkelens RYCMORC5753001115.56:44:450:00:00
Latitude 38 Performance Award
The Pork Chop Express Chris Jordan SSSExpress 27632115115.58:42:080:00:00
Green Buffalo Jim Quanci Richmond Yacht ClubCal 406338538115.518:21:12 [2]0:00:00
"Fastest Family Afloat" Prize
Highlander Bob Horton TYCCal 406334590115.510:01:150:00:00
Alternate Reality Darrel Jensen Sloop TavernExpress 2763218079115.522:35:21 [2]0:00:00
Fired Up! John Morrison Tahoe Yacht ClubExpress 2762214115.518:41:50 [2]0:00:00
Best First Passage
Loose Cannon Andy Goodman Richmond Yacht ClubExpress 2762234115.52:36:390:00:00
First Carl Schumacher Design; Express 27 Award; Best PHRF Performance Trophy
Motorcycle Irene Zachery Anderson Richmond Yacht CLubExpress 2761728137115.56:34:100:00:00
Team Award (RYC) with Rufless & Wolfpack
Yeti Adam Mazurkiewicz Singlehanded Sailing Society, Richmond Yacht ClubExpress 2761738115.518:14:12 [3]0:00:00
Abstract Douglas Pihlaja CYC PortlandJ105595459115.516:39:12 [2]0:00:00
Bacon Berger Mike Bacon Kaneohe Yacht ClubAntrim 27564USA 6115.53:58:150:00:00
First Hawaiian Boat
Foamy Lester Robertson Lake Tahoe Windjammers /Richmond YCMoore 24644129115.53:33:57 [2]0:00:00
Moore 24 Perpetual trophy
Jamani Sean Mulvihill San Francisco Yacht ClubJ12054352879115.516:30:47 [2]0:00:00
Dare Dare Nicolas Thiebaud Sun Fast 3200580USA39115.52:22:080:00:00
ret (34): Limitless (18513), Venture (28641), Companera (6606)
dnc (34): Whistler V (CAN 54389)
All ORR Start 3 at 11:18:00 Status:Fin Course:
NameTypeRatingSailPlacePointsFinElapseCorr
Hokulani Tracy Rogers Pacific Cup Yacht ClubJ1200.9054316.522:11:520:00:00
"Best Prepared" award
J World's Cazan Paul Martson San Diego YC, St Francis YCDK 461.0126104616.50:59:240:00:00
J World's Hula Girl Wayne Zittel San Diego YC, San Francisco YCSanta Cruz 50 Mod1.0347728516.51:44:13 [2]0:00:00
Rufless Rufus Sjoberg RYC Melges 320.9717416.511:07:460:00:00
Team Award (RYC) with Wolfpack & Motocycle Irene
SIX BROTHERS Chris Kramer RYC, NYYC / AYCColumbia Carbon 320.9433200616.59:11:350:00:00
Starship Christian Berge -Santa Cruz 521.0063810916.521:13:050:00:00
Blue Michael Schoendorf South Shore Yacht ClubRiptide 411.111USA 171716.513:22:100:00:00
Prospector Shelter Isl TrnsAtlant Prtnrs SIYC/RORC/STYC/NYYCMills 681.3596066916.520:45:290:00:00
Fastest Passage. Pacific Cup
Pyewacket Roy Disney Waikiki Yacht ClubAndrews 681.149USA 67816.518:24:310:00:00
Bjorn Johnson Best ORR Performance Trophy; Latitude 38 Performance Award
Rage David Raney Corinthian Yacht Club of PortlandWylie 70 (custom)1.1886583016.512:38:550:00:00
Runaway Hector Velarde Andrews 701.2514626916.513:45:580:00:00
Westerly Stuart Dahlgren Royal Victoria Yacht Club Santa Cruz 70 1.1581899716.511:21:030:00:00
Bill Lee "Wizard" Award
Zamazaan Greg Mullins StFYCFarr 520.993USA 3883131314:25:480:15:00
Equipment violation (minor)